Brijesh Dwevedi and Jitendra Gupta Solutions for Chapter: Unit Tests (Algebra) {Chapters Covered - 2, 4}, Exercise 2: UNIT TEST 2

Author:Brijesh Dwevedi & Jitendra Gupta

Brijesh Dwevedi Mathematics Solutions for Exercise - Brijesh Dwevedi and Jitendra Gupta Solutions for Chapter: Unit Tests (Algebra) {Chapters Covered - 2, 4}, Exercise 2: UNIT TEST 2

Attempt the practice questions on Chapter 13: Unit Tests (Algebra) {Chapters Covered - 2, 4}, Exercise 2: UNIT TEST 2 with hints and solutions to strengthen your understanding. All in One Mathematics solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from Brijesh Dwevedi and Jitendra Gupta Solutions for Chapter: Unit Tests (Algebra) {Chapters Covered - 2, 4}, Exercise 2: UNIT TEST 2 with Hints & Solutions

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

The integral roots of the polynomial x3-6x2+11x-6 is

EASY
9th CBSE
IMPORTANT

Evaluate without multiplying directly 103×107.

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

Write three solutions of the linear equation x+2y=1.

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

Prove that 0.87×0.87×0.87+0.13×0.13×0.130.87×0.87-0.87×0.13+0.13×0.13=1.

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

Simplify the following

(6m-n)36m2+6mn+n2-(3m+2n)3.

EASY
9th CBSE
IMPORTANT

Cost of 1 pen is ₹x and that of 1 pencil is ₹y. Cost of 2 pens and 3 pencils together is ₹18. Write a linear equation to represent this information.

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

A part of monthly expenses of a family on milk is fixed which is ₹500 and the remaining varies with the quantity of milk taken extra at the rate of ₹20 per litre. Taking the quantity of milk required extra as xL and the total expenditure on milk is ₹y, write a linear equation for this information.