Dhankar Expert Team Solutions for Chapter: (Solved Paper) IBPS - RRB Office Assistant Preliminary Exam (Based on Memory), Exercise 5: Reasoning

Author:Dhankar Expert Team

Dhankar Expert Team English, Quantitative Aptitude, Reasoning, General Knowledge/ General Awareness Solutions for Exercise - Dhankar Expert Team Solutions for Chapter: (Solved Paper) IBPS - RRB Office Assistant Preliminary Exam (Based on Memory), Exercise 5: Reasoning

Attempt the practice questions on Chapter 2: (Solved Paper) IBPS - RRB Office Assistant Preliminary Exam (Based on Memory), Exercise 5: Reasoning with hints and solutions to strengthen your understanding. IBPS Gramin Bank Office Assistant Preliminary Exam Practice Workbook-2019 solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from Dhankar Expert Team Solutions for Chapter: (Solved Paper) IBPS - RRB Office Assistant Preliminary Exam (Based on Memory), Exercise 5: Reasoning with Hints & Solutions

EASY
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

What will come in place of question mark(?) in the following questions?

12, 13, 17, 26, 42, ?

EASY
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

What will come in place of the question mark (?) in the following questions? 

1, 2, 8, 48, 384, ?

EASY
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

What will come at the place of the question mark(?) in the following question?

157, 150, 136, 115, 87, ?

MEDIUM
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

What will come in the place of question mark(?) in the following question?

1, 4, 18, 44, 83, ?

EASY
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

What will come at the place of question mark(?) in the following question?

8, 4, 4, 6, 12, ?

EASY
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

A is twice as fast as B and B is thrice as fast as C. The journey covered by C in 42 min. The journey will be covered by B in:

HARD
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

The CP of two dozen mangoes is ₹32, after selling 18 mangoes at ₹12 per dozen, the shopkeeper reduced the rate as ₹4 per dozen. Then find the loss percentage.

HARD
IBPS RRB Office Assistant Prelims
IMPORTANT

How many kilograms of sugar costing ₹ 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing ₹7 per kg so that there may be gain of 10% by selling the mixture at ₹9.24 per kg?