Dr. Sanjeev Verma and R.K. Tyagi Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: ASSIGNMENT 10.3

Author:Dr. Sanjeev Verma & R.K. Tyagi

Dr. Sanjeev Verma Mathematics Solutions for Exercise - Dr. Sanjeev Verma and R.K. Tyagi Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: ASSIGNMENT 10.3

Attempt the practice questions on Chapter 10: Ratio and Proportion, Exercise 3: ASSIGNMENT 10.3 with hints and solutions to strengthen your understanding. Excellence in Mathematics solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from Dr. Sanjeev Verma and R.K. Tyagi Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: ASSIGNMENT 10.3 with Hints & Solutions

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

The cost of two dozen oranges is 40. How many oranges do we get for 50?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

If the cost of 1 dozen pen is 60, what is cost of 60 such pens?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

If 15 oranges cost 40, what is the cost of 3 dozen oranges?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

38 kg of rice costs 275.50. What is the cost of 20 kg of such rice?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

Ramu bought 12 kg of wheat for 108. How much kilograms of wheat could he have bought, if he had spent 144?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

10 persons can fill up a water tank in 20 hours. How many persons are needed to fill it up in 5 hours ?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Rakesh bought 10 pens for 55 and Raju bought 2 pens for 13. Who has paid more?

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

First bus travels 36 km in 30 minutes and second bus travels 120 km in 2 hours. Which bus does travel fast?