Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11

Author:Jayashri Bhattacharya & Tarika Dhawan

Jayashri Bhattacharya Mathematics Solutions for Exercise - Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11

Attempt the practice questions from Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11 with hints and solutions to strengthen your understanding. Universal Mathematics 6 solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11 with Hints & Solutions

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

1 bar of chocolate 6 bars of chocolate
 cost =15  cost =_____

EASY
6th CBSE
IMPORTANT

A pack of 6 notebooks 1 notebook
Cost = 102 Cost = _____

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

 A tray of 6 eggs 2 trays +2 loose eggs
cost =40 cost (as improper fraction) =_____

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Cost of a pencil if 10 pencils cost 30 is k. Find value of k.

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Cost of 3 ice creams is  75. If the cost of one ice cream is  k. Find the value of k.

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

A balloon costs0.50 and the cost of 5 balloons is _____ in decimal form.

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

If 1 kg of apples costs 150. If the cost of half kg of apples is k, then find the value of k

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Which is a better buy:

3 mangoes for 30 or 4 mangoes for 36?