Lal & Jain Solutions for Exercise 1: Exercise

Author:Lal & Jain

Lal & Jain English, Quantitative Aptitude, Reasoning Solutions for Exercise - Lal & Jain Solutions for Exercise 1: Exercise

Attempt the practice questions from Exercise 1: Exercise with hints and solutions to strengthen your understanding. ESIC Upper Division Clerks & Multi Tasking Staff Recruitment Exam Phase-I solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from Lal & Jain Solutions for Exercise 1: Exercise with Hints & Solutions

HARD
Insurance
IMPORTANT

A trader bought 20 kg of wheat at Rs. 6.50 per kg and 30 kg of wheat at Rs. 7 per kg. He sold the mixture at a profit of Rs. 60. At what price did he sell per kg of the mixture of wheat?

HARD
Insurance
IMPORTANT

How much water should be added to 175 litre of milk at Rs. 8.00 litre so as to have a mixture worth Rs. 7.00 per litre?

HARD
Insurance
IMPORTANT

How much wheat at Rs. 4 per kg should be mixed with 42 kg of wheat at Rs. 6 per kg so as to have a mixture worth Rs. 4.80 a kg?

MEDIUM
Insurance
IMPORTANT

Two alloys of gold and copper are prepared by mixing in the ratio of 7:2 and 7:11. A third alloy is made after mixing the equal quantities of two alloys. The ratio of gold and copper in third alloy is:

HARD
Insurance
IMPORTANT

A man buys milk at a certain price and after mixing it with water sells it again at the same price. How many ml of water he mixes in a litre of milk if he makes a profit of 20%?

HARD
Insurance
IMPORTANT

A mixture of 40 litres of milk and water contains 10% of water. How much water must be added to make the water 20% of the resulting mixture?

HARD
Insurance
IMPORTANT

Pure ghee costs Rs. 100 per kg. After adulterating it with vegetable oil costing 50 per kg , a shopkeeper sells the mixture at Rs. 96 per kg, thereby making a profit of 20%. In what ratio does be mix the two?

HARD
Insurance
IMPORTANT

By mixing two qualities of pulses in the ratio 2:3 and selling the mixture at the rate of Rs. 22 per kg, a shopkeeper makes a profit of 10%. If the cost of smaller quantity be Rs. 14 per kg, the cost per kg of the larger quantity is: