NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3
NCERT Mathematics Solutions for Exercise - NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3
Attempt the free practice questions on Chapter 12: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3 with hints and solutions to strengthen your understanding. MATHEMATICS TEXTBOOK FOR CLASS VI solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.
Questions from NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3 with Hints & Solutions
Cost of of wheat is and the cost of of wheat is . Find the value of

Cost of of wheat is .
What quantity of wheat can be purchased in
If the required answer is of the form , then what is the value of

Shaina pays as rent for months. How much does she has to pay for a whole year, if the rent per month remains same.
If the per month rent is , then find the value of .(Write the answer in the box without commas)

Cost of dozen bananas is How many bananas can be purchased for ?

The weight of books is What is the weight of such books
If the required answer is of the form , then what is the value of

A truck requires liters of diesel for covering a distance of . How much diesel will be required by the truck to cover a distance of ?

Raju purchases pens for and Manish buys pens for Can you say who got the pens cheaper?

Anish made runs in overs and Anup made runs in overs. Who made more runs per over?
