NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3

Author:NCERT

NCERT Mathematics Solutions for Exercise - NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3

Attempt the free practice questions on Chapter 12: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3 with hints and solutions to strengthen your understanding. MATHEMATICS TEXTBOOK FOR CLASS VI solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from NCERT Solutions for Chapter: Ratio and Proportion, Exercise 3: EXERCISE 12.3 with Hints & Solutions

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Cost of 5 kg of wheat is 91.50 and the cost of 8kg of wheat is K. Find the value of K.

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Cost of 5 kg of wheat is 91.50.
 What quantity of wheat can be purchased in 183

If the required answer is of the form  p kg, then what is the value of p?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Shaina pays  15000 as rent for 3 months. How much does she has to pay for a whole year, if the rent per month remains same.

If the per month rent is k, then find the value of k.(Write the answer in the box without commas)

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Cost of 4 dozen bananas is 180. How many bananas can be purchased for 90?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

The weight of 72 books is 9 kg. What is the weight of 40 such books?

If the required answer is of the form p kg, then what is the value of p?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 594km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650km?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Raju purchases 10 pens for 150 and Manish buys 7 pens for 84. Can you say who got the pens cheaper?

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT

Anish made 42 runs in 6 overs and Anup made 63 runs in 7 overs. Who made more runs per over?