T.S.Jain Solutions for Exercise 1: EXERCISE 15
T.S.Jain English, Quantitative Aptitude, Reasoning Solutions for Exercise - T.S.Jain Solutions for Exercise 1: EXERCISE 15
Attempt the free practice questions from Exercise 1: EXERCISE 15 with hints and solutions to strengthen your understanding. UPKAR'S LIC Assistant Preliminary Examination solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.
Questions from T.S.Jain Solutions for Exercise 1: EXERCISE 15 with Hints & Solutions
A trader bought kg of wheat of per kg and .at per kg. He mixed the two and sold the mixture at per kg. What is his profit?

Alok bought of rice at per kg and of rice at per kg . If he has to make a profit, at approximately what rate per kg should he sell the rice?

A trader bought kg of wheat at per kg and of wheat at per kg.
He sold the mixture at a profit of . At what price did he sell per kg of the mixture of wheat?

How much water should be added to litre of milk at per litre so as to have a mixture worth per litre?

A man buys milk at a certain price and after mixing it with water sells it again at the same price. How many of water he mixes in a litre of milk if he makes a profit of ?

A mixture of litres of milk and water contains of water. How much water must be added to make the water of the resulting mixture?

Pure ghee costs per kg. After adulterating it with vegetable oil costing per kg, a shopkeeper sells the mixture at per kg, thereby making a profit of . In what ratio does he mix the two?

By mixing two qualities of pulses in the ratio and selling the mixture at the rate of per , a shopkeeper makes a profit of . If the cost of of the larger quantity is:
