Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11
Author:Jayashri Bhattacharya & Tarika Dhawan
Jayashri Bhattacharya Mathematics Solutions for Exercise - Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11
Attempt the practice questions from Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11 with hints and solutions to strengthen your understanding. Universal Mathematics 6 solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.
Questions from Jayashri Bhattacharya and Tarika Dhawan Solutions for Exercise 10: WORKSHEET CHAPTERS 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11 with Hints & Solutions
EASY
6th CBSE
IMPORTANT
bar of chocolate | bars of chocolate |
cost | cost _____ |

EASY
6th CBSE
IMPORTANT
A pack of notebooks | notebook |
Cost | Cost _____ |

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
A tray of eggs | trays loose eggs |
cost | cost (as improper fraction) _____ |

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
Cost of a pencil if pencils cost is . Find value of .

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
Cost of ice creams is . If the cost of one ice cream is . Find the value of

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
A balloon costs and the cost of balloons is _____ in decimal form.

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
If of apples costs . If the cost of half of apples is , then find the value of

MEDIUM
6th CBSE
IMPORTANT
Which is a better buy:
mangoes for or mangoes for ?
