HARD
9th CBSE
IMPORTANT
Earn 100

A electric bulb lighted for hours everyday and an electric motor of horse power is used for hours everyday. Calculate the cost of using the bulb and the motor for days, if the cost of electrical energy is three rupees per unit.

50% studentsanswered this correctly

Important Questions on Work and Energy
MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT
Differentiate between work, power and energy.

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT

MEDIUM
9th CBSE
IMPORTANT
A force of acting at an angle of to the horizontal does a work of . Calculate the displacement caused by the force in horizontal direction. (Take

HARD
9th CBSE
IMPORTANT

HARD
9th CBSE
IMPORTANT
