HARD
Earn 100

A baby blue whale drinks around 200 L of milk in one day. Just imagine how much milk that is ! Find out in how many days your family would use 200 L milk. How much milk would the baby blue whale drink in eight months?

Important Questions on Way to Multiply and Divide

HARD

Solve the following word problems:


A man earns Rs 8475 per month. How much does he earn in a year?

MEDIUM
What is the value of 125×94×8?
EASY

A company declared 20% discount for wholesale buyers. A wholesaler bought the item from the company for 400 after getting a discount.He fixed the selling price of the item in such a way that he earned a amount of profit equals to 15% of original company price. What is the total selling price?

 

EASY
If the gain is 0, what is the relation between CP and SP?
HARD
Complete the following:
CP SP Profit Loss
4100     300
MEDIUM
A whole seller supplies 52 kg of rice on first day and 18 kg of rice on second day. If the cost of 1 kg of rice is Rs.50 per kg, how much money will shopkeeper pay to whole seller?
HARD

Solve the following word problems


A screw making machine turns out 64 screws per minute.

How many screws does it turns out in 8 hours?

MEDIUM

Read them carefully and decide whether you have to add, subtract, and multiply.

Prakash went on a holiday and asked Prasad to deliver his papers for him. If Prakash went for  days and gave Prasad   for each day, how much extra did Prasad earn?

HARD
t555vComplete the following:
CP SP Profit Loss
1200          180  
MEDIUM
A company declared 20% discount for wholesale buyers. A wholesaler bought the item from the company for 400 after getting a discount. He fixed the selling price of the item in such a way that he earned a amount of profit equals to 15% of the original company price. What is the total selling price?
MEDIUM
Solve the following.
Simmi answered 9 out of 10 questions correctly in a test. The questions were of equal marks. Her teacher made a mistake and gave her full 20 marks. How many marks should Simmi get?
HARD

Solve the following word problems:


A car manufacturing company produces 9865 cars every month.

How many cars does it produce in 3 years?

MEDIUM

In the exercise below the numbers have been covered. Read them carefully and decide whether you have to add, subtract, and multiply.

Prasad collects   per month from each of his customers. If he has  customers how much does he collect in all ? 

MEDIUM
A restaurant charges Rs.50 for lunch and Rs.10 for tea for each day. How much money did you spend in 7 days on these things?
EASY
Manish bought 25 kgs of rice at Rs. 32 per kg and 15 kg of rice at Rs. 36 per kg. What profit % did he get when he mixed the two varieties together and sold it at Rs. 40.20 per kg ?
EASY
Observe the facts and answers in the given problems and then frame questions accordingly.
One pen costs 15. There are 30 pens.
Answer: 450.