EASY
Earn 100

A canteen requires 56 kgs. of rice for seven days. How many kgs. of rice will it require for the months of April and May together?
(a)496
(b)480
(c)498
(d)488
(e)None of these

50% studentsanswered this correctly
Important Questions on Ratio and Proportion
EASY

HARD
The cost of milk per litre is . Draw the graph for the relation between the quantity and cost. Hence find the proportionality constant.

MEDIUM

MEDIUM

EASY
If persons working hours a day for each of days produce units of work, then the units of the work produced by persons working hours a day for each day is:

HARD
The cost of milk per litre is . Draw the graph for the relation between the quantity and cost. Hence find the cost of litres of milk..

EASY

MEDIUM

MEDIUM

EASY

EASY

EASY

MEDIUM

EASY

EASY

MEDIUM

HARD

MEDIUM

MEDIUM

