EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

A company manufactures wristwatches for which represents the demand function, where is the price per unit of units. Cost price initially involves a fixed cost of , and a variable cost of , per watch. Find the level of production at which the company expects to recover its cost.

Important Questions on Application of Calculus in Commerce and Economics
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company has fixed cost of and cost of producing one unit of its product is . If each unit sells for , find the break-even value. Also, find the values of for which the company always results in profit.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The price of selling one unit of a product when units are demanded is given by the equation . The fixed costs of the product are and per unit are paid for the product to place in a store. Find the level of sales at which the company can expect to cover its costs.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at per unit. The fixed cost for the company is and variable cost is estimated to run of the total revenue. Determine the total revenue function

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at per unit. The fixed cost for the company is and variable cost is estimated to run of the total revenue. Determine the total cost function.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at per unit. The fixed cost for the company is and variable cost is estimated to run of the total revenue. Determine the break-even point. (Up to two places of decimal)

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at per unit. The fixed cost for the company is and variable cost is estimated to run of the total revenue. Determine the quantity the company must sell to cover its fixed cost.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells x packets of noodles each day at a packet. The cost of production is, per packet together with a fixed daily overhead cost of . Determine the profit function. What is the profit if packets are produced and sold everyday ? What are the profits for packets and packets respectively?

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand of a commodity in terms of price is given by . The average cost is per unit. Find the cost function in terms of .
