EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

A company sells x packets of noodles each day at Rs 20 a packet. The cost of production is, Rs.15 per packet together with a fixed daily overhead cost of Rs.1200. Determine the profit function. What is the profit if 1000 packets are produced and sold everyday ? What are the profits for 500 packets and 200 packets respectively? 

Important Questions on Application of Calculus in Commerce and Economics

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs. 20 per unit. Find the cost function in terms of p.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs. 20 per unit. Find the revenue function in terms of p.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs.20 per unit. Find the profit function in terms of p
MEDIUM
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given byx=19(245-7p) . The average cost is Rs 20 per unit. Find the price and level of output at which profit is zero.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A manufacturer's total cost function is C=1200+20x+x2. Find average cost function.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A manufacturer's total cost function is C=1200+20x+x2. Find the marginal cost function.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A manufacturer's total cost function is C=1200+20x+x2. Find the marginal cost when 10 units are produced and interpret it.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A manufacturer's total cost function is C=1200+20x+x2. Find  C(11) - C(10) and interpret it.