HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
Earn 100

A pineapple firm produces two products-canned pineapple and canned juice. The specific amounts of material, labour and equipment required to produce each product and the availability of each of those resources are shown in the table given below:

  Canned Pineapple Canned Juice Available Resources
Labour (man-hour) 2 3 12
Equipment (Machine hours) 2.3 1 6.9
Material (units) 1.4 1 4.9

Assuming one unit each of canned pineapple and canned juice has profit margin of 1 and  2 respectively, the problem is to determine the units of the products to be produced so as to maximize the profit. Also determine the maximum profit.

Important Questions on Linear Programming Problems

HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
A fertiliser A consists of 10% nitrogen and 6% phosphoric acid. Another fertiliser B consists of 5% nitrogen and 10% phosphoric acid. A farmer needs at least 14 kg of nitrogen and 14 kg of phosphoric acid for his crop. The costs per kg of A and B are respectively  6 and  5. Determine how much of each type of fertilisers should be used so that the nutrient requirements are met at a minimum cost. Find also the minimum cost.
HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
Food X contains 6 units of vitamin A per gram and 7 units of vitamin B per gram and costs 12 paise per gram. Food Y contains 8 units of vitamin A per gram and 12 units of vitamin B per gram and costs 20 paise per gram. The daily minimum requirements of vitamin A and B are 100 units and 120 units respectively. Formulate the problem as a linear programming in which the cost of the product mixture is to be minimized.
HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
Consider two different types of food stuff, say F1 and F2. Assume that these foodstuffs contain vitamins v1, v2, v3. For a human body, minimum daily requirements of these vitamins are 1 mg. of v1, 50 mg of v2 and 10 mg of v3. Suppose that one unit of foodstuff F1 contains 1 mg of v1, 100 mg of v2 and 10 mg of v3 whereas one unit of foodstuff F2 contains 1 mg of v110 mg of v2 and 100 mg of v3. Cost of one unit of F1 is Rs. 1 and that of F2 is Rs. 1.5. Formulate the problem as a linear programming model in which cost of diet that would supply the body at least minimum requirements of each vitamin is to be minimised. Then solve it graphically.
HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
K is a new cereal formed of a mixture of bran and rice that contains at least 88 grams of protein and at least 36 mg of iron. Knowing that bran contains 80 gm of protein and 40 mg of iron per kg. and that rice contains 100 gm of protein and 30 mg. of iron per kg. Find the minimum cost of producing this new cereal if bran costs Rs. 5 per kg. and rice costs Rs. 4 per kg.
HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
A diet is to contain at least 80 units of vitamin A and 100 units of minerals. Two foods F1 and F2 are available. Food F1 costs 4 per unit food and F2 costs 6 per unit. One unit of food F1 contains 3 units of vitamin A and 4 units of minerals. One unit of food F2 contains 6 units of vitamin A and 3 units of minerals. Formulate this as a linear programming problem. Find the minimum cost for diet that consists of mixture of these two foods and also meets the minimal nutritional requirements?
HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT

A diet which fulfill certain minimum daily requirements for three nutrients calcium, protein and calories, consists of two foods X and Y whose price and nutrient contents are shown below:

  Calcium (in unit) Protein (in unit) Calories (per unit) Price (in Rs.)
Food X/unit 2 1 0.4 12
Food Y/unit 0.8 1.2 1.2 20
Minimum daily requirement 4 4 2.4  

Find the combination of food so that cost is minimum.

HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT

A dietician wishes to mix two types of foods in such a way that vitamin contents of the mixture contain at least 8 units of vitamin A and 10 units of vitamin C.Food I contains 2 units/kg of vitamin A and 1 unit/kg of vitamin C. Food II contains 1 unit/kg of vitamin A and 2 unit/kg of vitamin C. It costs  50 per kg to produce food I and 70 per kg to produce food II. Find the minimum cost of such a mixture. Formulate the above as an LPP mathematically and then solve it.

HARD
12th West Bengal Board
IMPORTANT
A sand dealer has two depots A and B with stocks of 3000 and 2000 bags of sand respectively, each of same volume. He receives orders from three builders P, Q and R for 1500, 2000 and 1500 bags respectively. The costs of transportation of each lot of 100 bags from A to P, Q and R are Rs. 20, Rs. 60 and Rs. 40 respectively. The cost of transportation of each lot of 100 bags to P, Q and R from B are Rs. 40, Rs. 20 and Rs. 30 respectively. How should the dealer fulfill the orders so as to keep the cost of transportation minimum? Formulate the problem as an LPP and then solve it graphically.