EASY
CAT
IMPORTANT
Earn 100

Abdul goes to the market to buy bananas. If he can bargain and reduce the price per dozen by 2, he can buy three dozen bananas instead of two dozen with the money he has. How much money does he have?

50% studentsanswered this correctly

Important Questions on Review Tests - Block II

MEDIUM
CAT
IMPORTANT
Two oranges, three bananas and four apples cost 15. Three oranges, two bananas and one apple cost 10. I bought three oranges, three bananas and three apples. How much did I pay?
EASY
CAT
IMPORTANT
John bought five mangoes and ten oranges together for 40. Subsequently, he returned one mango and got two oranges in exchange. The price of an orange would be _____.
EASY
CAT
IMPORTANT
Two towns A and B are 100 km apart. A school is to be built for 100 students of town B and 30 students of town A. The expenditure on transport is 1.20 per km per person. If the total expenditure on transport by all 130 students is to be as small as possible, the the school should be built at _____.
MEDIUM
CAT
IMPORTANT
A person who has a certain amount with him goes to the market. He can buy 50 oranges or 40 mangoes. He retains 10% of the amount for taxi fare and buys 20 mangoes and of the balance he purchases oranges. Number of oranges he can purchase is _____.
EASY
CAT
IMPORTANT
72 hens costs _96.7_. Then what does each hen cost, where numbers at '_' are not visible or are written in illegible hand?
EASY
CAT
IMPORTANT
The average marks of a student in ten papers are 80. If the highest and the lowest score are not considered, the average is 81. If his highest score is 92, find the lowest.
MEDIUM
CAT
IMPORTANT
A shipping clerk has five boxes of different but unknown weights, each weighing less than 100 kg. The clerk weighs the boxes in pairs. The weights obtained are 110, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 120 and 121 kg. What is the weight of the heaviest box?
HARD
CAT
IMPORTANT
The total expenses of a boarding house are partly fixed and partly varying linearly with the number of boarders. The average expense per boarder is 700 when there are 25 boarders and 600 when there are 50 boarders. What is the average expense per boarder when there are 100 boarders?