HARD
2nd CBSE
IMPORTANT
Earn 100

Circle the notes and coins needed to buy the given thing.

Question Image

Important Questions on Money

MEDIUM
2nd CBSE
IMPORTANT

Circle the notes and coins needed to buy the given thing:

Question Image

HARD
2nd CBSE
IMPORTANT

Show the given amount by drawing different combinations of coins and notes. One has been done for you.

Money Combination 1 Combination 2
 10  2  2  1  5  5  5
 18    
 50    
HARD
2nd CBSE
IMPORTANT
Shop has displayed some items with their price tags. Rahul has to spend the entire amount of  95 to buy any 2 items. Find out which 2 items together will cost exactly  95

Question Image

HARD
2nd CBSE
IMPORTANT

Rahul's father gives him 4 notes of  100 and tells him to buy 4 items. But each time Rahul buys 1 thing, he has to give one 100 note

to the shopkeeper and get the balance amount back from him. 

Find out how much money does Rahul gets back each time. One has been done for you. 

Question Image 

Question Image

Rahul pays

Cost of the object

Balance amount

1 00-7030 Question Image

Rahul pays

Cost of the object

Balance amount

-
Question Image

Rahul pays

Cost of the object

Balance amount

- Question Image

Rahul pays

Cost of the object

Balance amount

-
MEDIUM
2nd CBSE
IMPORTANT

Anil bought a gift and a chocolate for his sister on her birthday. How much money did he spend?

Question Image

MEDIUM
2nd CBSE
IMPORTANT

Ronnie gave  90 to the shopkeeper to buy a toy cycle that cost  80. How much money did he get back?

Question Image  Ronnie paid       
Cost of the toy cycle -  
He got back =  
MEDIUM
2nd CBSE
IMPORTANT

Amit spends  62 to buy an ice cream and some popcorn. He buys an ice cream for  42. How much money does he pay for the popcorn?

Question Image   Money spent by Amit       
Cost of the ice-cream -  
Cost of popcorn =  
MEDIUM
2nd CBSE
IMPORTANT

A farmhouse has many animals. It has listed the cost of 1 day’s feed for each animal as shown below:

Animal Cost of one day's feed
Hen Question Image    5
Goat Question Image    20
Cow Question Image    40
Buffalo  Question Image    50

Which animal’s feed costs the most?