MEDIUM
Earn 100

Divide 15 marbles equally among 5 children. How many marbles will each child get ?

50% studentsanswered this correctly

Important Questions on Can We Share?

MEDIUM

The cost of 1 kg of grapes is given.

What will 250 g cost?

Question Image

MEDIUM
If 5 umbrellas costs 315.00, what does 1 umbrella cost?
HARD

Decide when to use the remainder in the answer. 

The Mountain Climbing club had  950 to spend on caps for its members. If each cap costs  47, how many caps could they buy?

MEDIUM
4 children share the cost of buying decorations for their friend's birthday. If the decorations cost 87, how much does each child have to pay? How much more money will be needed?
MEDIUM

320 was to be spent on cassettes. If 8 cassettes were bought, what was the cost of each cassette?

MEDIUM
Aparna and three of her friends bought a video game for  392. What was each of her friends share?
MEDIUM

Mr. Patel is carrying 326 books in the boot of his car. If the books are in boxes of 25 each, how many boxes are there? How many books are left over?

MEDIUM

Read the facts and choose the question which can be answered using the facts.

960 people watched a cricket match. There are 20 rows in the stadium.

(i) How many people left early?

(ii) How many women were at the match?

(iii) How many people in each row?

Question Image 

MEDIUM
If 3 metres of cloth costs 106.80, what does 1 metre cost?
HARD

Decide when to use the remainder in the answer. 

The equipment to be carried on a hike weighed 995 kg. If 20 kg can be packed into one bag, how many bags are needed to carry all the equipment?

MEDIUM

If 8 erasers costs 10.80 what does 1 eraser cost?

EASY
Rahul has 183. How many ice creams costing 7 can be bought? How much money will be left over?
HARD

Decide when to use the remainder in the answer.

The hiking group needs 14 bottles of water a day. If they carry 100 bottles of water with them. How many days can they trek?

MEDIUM

The cost of 1 kg of pomegranate is given.

What will 500 g cost?

Question Image

 

HARD

Decide whether to add, subtract, multiply, or divide and then solve.

Sriram won 5 tournaments. The prize money total up to  7000. If he had received the same amount for every tournament, how much had he earned per tournament? 

HARD
If 6 slabs of chocolate cost  54, what is the cost of 1 slab?
EASY
Cotyledons are also called-
HARD

Decide when to use the remainder in the answer. 

876 people went to a rally in buses. If 45 people could fit in one bus, how many buses were used? 

HARD

Decide when to use the remainder in the answer. 

A bundle of strong rope costs  28. How many bundles can be bought for  809? How much money will be left over?

MEDIUM

If 9 pens costs 40.50, What does 1 pen cost?