MEDIUM
Earn 100

In 200 days 14 pump machines can pump 28000 litres of water. How much water can 20 pump machine pump in 125 days?

Important Questions on Ratio and proportion

MEDIUM
A tree grows at the rate of 15th of its height annually. By how much height will it grow after 2 yr, if its present height is 75 cm?
EASY

An insect which is climbing on a vertical pole in such a way that on one day it climbs a height of 2 m on next day it comes down 1 m. If height of the pole is 12 m, find the no. of days in which it will reach the top.

EASY
The cost of 2 pencil, 4 pens and 8 erasers is Rs 12 and the cost of 8 pens, 10 pencils and 4 erasers is Rs 36. How much will 3 pencils,3 pens and 3 erasers cost?
EASY
A mess contractor can either serve 450 students with the meal that he prepares or can cater to 270 cops with the same meal. If 300 students have already eaten in the mess, how many cops can be fed with the remaining meal?
EASY

Mr. Kamal buys 36 bananas for Rs. 20.52. How much money will be paid by him to buy 110 bananas? 

(A) Rs. 62.60 

(B) Rs. 62.90

 (C) Rs. 62.80 

(D) Rs. 62.70 

EASY
A rail journey of 75 km costs ₹215. How much will a journey of 120 km cost?
EASY
If 6 oil tankers can be filled by a pipe in 412 hours, how long does the pipe take to fill 4 such oil tankers?
EASY
If the sales tax on a purchase worth ₹60 is ₹4.20. What will be the sales tax on the purchase worth of ₹150?
MEDIUM
The cost of 10 kg rice is â‚¹ 245. Find the cost of 3 kg rice.
EASY
A juice centre requires 35 dozen guavas for 28 days. How many dozen guavas will it require for 36 days?
EASY
Rashmi types 510 words in half an hour. How many words would she type in 10 minutes?
EASY
The cost of 40 meters  of cloth is ₹200. Find the cost of 50 meters of cloth.
EASY
The cost of 32 tables is ₹23520. Find the number of such tables that can be purchased for ₹51450.
EASY
A car can cover a distance of 522 km on 36 litres of petrol. How far can it travel on 14  litres of petrol?
EASY
52 packets of 12 pencils each, cost ₹499.20. Find the cost of 65 packets of 10 pencils each.
EASY
If 3 dozen guavas cost ₹ 90, how many guavas can be bought for â‚¹ 240?
EASY
Traveling 900 km by rail costs ₹280. What would be the fare for a journey of 360 km when a person travels by the same class?
MEDIUM
Gaurav earns â‚¹1,200 in 10 days. In 18 days he will earn:
EASY
34 of the salary per month is ₹600. What is the salary per month?
EASY
Fifteen postcards cost ₹2.25. What will be the cost of 36 postcards? How many postcards can we buy in ₹45?