EASY
Earn 100

Shilpa spent 8% on school fees, 25% on rent and 17% on furniture. 25% of the remaining amount was spent on medical bills and the remaining Rs. 6, 000 was set aside for investment. How much money does she spend on rent?
(a)Rs. 3,750
(b)Rs. 6,000
(c)Rs. 4,000
(d)Rs. 3,250
(e)None of these

50% studentsanswered this correctly
Important Questions on Ratio and Proportion
EASY

HARD
The cost of milk per litre is . Draw the graph for the relation between the quantity and cost. Hence find the proportionality constant.

MEDIUM

MEDIUM

EASY
If persons working hours a day for each of days produce units of work, then the units of the work produced by persons working hours a day for each day is:

HARD
The cost of milk per litre is . Draw the graph for the relation between the quantity and cost. Hence find the cost of litres of milk..

EASY

MEDIUM

MEDIUM

EASY

EASY

EASY

MEDIUM

EASY

EASY

MEDIUM

HARD

MEDIUM

MEDIUM

