EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

The cost function for x breads is given by . If each bread is sold for , determine the minimum number of breads that should be produced and sold to ensure no loss.

50% studentsanswered this correctly

Important Questions on Application of Calculus in Commerce and Economics
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The cost function for breads is given by . If the selling price is per bread, what would be the break-even point?

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A factory is manufacturing table fans. From the information given below, calculate the breakeven point (of cost).
Total fixed cost
Cost of labour per fan
Cost of material per fan
Miscellaneous variable expenses per fan
Selling price per fan .

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
An entrepreneur wants to start the production of floppy disks. He observes that he will have to spend lacs for technical know-how, lacs on plant and machinery, and the cost of producing each floppy is . He can sell each floppy at . Determine the break-even point. Also calculate his profit or loss when he produces lac floppy disks.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
An entrepreneur wants to start the production of floppy disks. He observes that he will have to spend lacs for technical know-how, lacs on plant and machinery, and the cost of producing each floppy is . He can sell each floppy at . Determine the break-even point. Also calculate his profit or loss when he produces lacs floppy disks.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A firm knows that demand function for its main product is linear. It also knows that it can sell units at per unit and it can sell units when price is per unit. Determine the demand function.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A firm knows that demand function for its main product is linear. It also knows that it can sell units at Rs. per unit and it can
sell units when price is Rs. per unit. Determine the total revenue function.

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A firm knows that demand function for its main product is linear. It also knows that it can sell 3000 units at Rs. per unit and it can
sell units when price is Rs. per unit. Determine the average revenue function

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A firm knows that demand function for its main product is linear. It also knows that it can sell units at per unit and it can
sell units when price is Rs. per unit. Determine the marginal revenue function
