MEDIUM
7th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

The cost of 35 kg of ghee is 96, find the cost of one kg ghee?

Important Questions on Unitary Method

MEDIUM
7th ICSE
IMPORTANT
The cost of 35 kg of ghee is 96, find the cost of 58 kg ghee?
HARD
7th ICSE
IMPORTANT
312m of cloth costs 168, find the cost of 413m of the same cloth.
MEDIUM
7th ICSE
IMPORTANT
A wrist-watch loses 10 sec in every 8 hours. In how much time will it lose 15 sec?
HARD
7th ICSE
IMPORTANT
In 2 days and 20 hours a watch gains 20 sec. Find, how much time the watch will take to gain 35 sec.  
HARD
7th ICSE
IMPORTANT
50 men mow 32 hectares of land in 3 days. How many days will 15 men take to mow it?
MEDIUM
7th ICSE
IMPORTANT
The wages of 10 workers for a six days week are 1200. What are the one-day wages of one worker?
HARD
7th ICSE
IMPORTANT
The wages of 10 workers for a six days week are 1200. What are the one-day wages of 4 workers?
HARD
7th ICSE
IMPORTANT
If 32 apples weigh 2 kg 800 g, how many apples will there be in a box, containing 35 kg of apples?