
The cost of a bag of wheat flour is . About how much will such bags cost? The cost is . Find the value of .


Important Questions on Multiply and divide
About how much is the product of ?

A farmer harvested bags of paddy. He sold bags for per bag. He later sold the remaining paddy for per bag.
How much money did the farmer get in all?

If one box contains laddoos then how many laddoos will such boxes contain?

There are rows of seats in a cinema hall. people can be seated in each row. How many people can be seated in the hall?

Cost of a bus ticket from Hyderabad to Nalgonda for a child is and for an adult it is .
Find the total cost of tickets for children and adults?
If the answer is , then write the value of .

The monthly rent of a room is . How much will the rent for years be?

Pravalika is in class . She is ten years old. Her father's age is times of her age Find the age of her father?

A garden has rows of trees. In each row there are trees. How many trees are there in the garden?
