
The cost of different items is given below. Use it to shop the following things.

ice cream glass of masala nimbu pani
If the cost is , then write the value of in the answer box.


Important Questions on Money and Currency
The cost of different items is given below. Use this chart to answer the following question.
Notebooks
If the cost is , then write the value of in the answer box.

The cost of different items is given below. Use this chart to answer the following question.
pencils and erasers
If the cost is , then write the value of in the answer box.

The cost of different items is given below. Use this chart to answer the following question.
cold drinks and ice cream cones
If the cost is , then write the value of in the answer box.

Sanvi went to the market to purchase the following item at a shop. Find the amount she will get back.
Items | Value | Notes paid | Amount received back |
Fruits | ![]() |

Sanvi went to the market to purchase the given item at different shops. Find the amount she will get back.
Items | Value | Notes paid | Amount received back |
Stationery | ![]() |

Sanvi went to the market to purchase the given item at different shops. Find the amount she will get back.
Items | Value | Notes paid | Amount received back |
Gift items | ![]() |

Sanvi went to the market to purchase the given item at different shops. Find the amount she will get back.
Items | Value | Notes paid | Amount received back |
Confection | ![]() |

Subtract.
If the difference is in , then write the value of in the answer box.
