EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

The demand function of a monopolist is P(x)=300-x2 Find the output x when revenue is maximum. 

Important Questions on Application of Calculus in Commerce and Economics

HARD
12th ICSE
IMPORTANT
A product can be manufactured at a total cost C(x)=x2100+100x+40, where x is the number of units produced. The price at which each unit can be sold is given by P(x)=200-x400. Determine the production level x at which the profit is maximum. What is the price per unit and total profit at this level of production?
HARD
12th ICSE
IMPORTANT
A manufacturer can produce x items at a total cost of Rs. 120x+x22 . If he sells the whole produce at p per item, where
p = 2 100-x4, then find the production level x at which the profit is maximum. What is the price per item and the total profit? 
HARD
12th ICSE
IMPORTANT
Find the profit maximising output level, given x=200-10p  and AC=10+730x    where x represents the units of output, p is the price per unit and AC is the average cost.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The marginal cost of manufacturing x units of a product is given by MC = x2  150x + 750. If the fixed cost is 1250, find the total cost and the average cost. 
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The marginal cost function of producing x units of a product is given by MC = 3x2 -10x + 3. If the total cost of producing 1 unit of the product is 6, find the total cost function and the average cost. 
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Determine the cost of increasing output from 100 to 200 units if the marginal cost MC (in Rs. per unit) is given by
MC=0.003x2-0.01x+2.5
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The marginal cost of product is given by MC=5002x+25   and the fixed cost is Rs.2500  Find the total cost function. Also find the average cost of producing 72 units.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The marginal cost function of producing x units of a product is given  by MC=3e0.3x+5 . If the fixed cost is Rs.6050, find the total cost  function. Also find the cost of production of 10 units.