EASY
12th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

The price of selling one unit of a product when x units are demanded is given by the equation p=4000-2x. The fixed costs of the product are Rs 20000 and Rs 1484 per unit are paid for the product to place in a store. Find the level of sales at which the company can expect to cover its costs. 

Important Questions on Application of Calculus in Commerce and Economics

EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at Rs 5 per unit. The fixed cost for the company is Rs 3200 and variable cost is estimated to run 25% of the total revenue. Determine the total revenue function 
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at Rs 5 per unit. The fixed cost for the company is Rs 3200 and variable cost is estimated to run 25% of the total revenue. Determine the total cost function.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at Rs 5 per unit. The fixed cost for the company is Rs 3200 and variable cost is estimated to run 25% of the total revenue. Determine the break-even point. (Up to two places of decimal)
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells pens at Rs.5 per unit. The fixed cost for the company is Rs. 3200 and variable cost is estimated to run 25% of the total revenue. Determine the quantity the company must sell to cover its fixed cost.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
A company sells x packets of noodles each day at Rs 20 a packet. The cost of production is, Rs.15 per packet together with a fixed daily overhead cost of Rs.1200. Determine the profit function. What is the profit if 1000 packets are produced and sold everyday ? What are the profits for 500 packets and 200 packets respectively? 
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs. 20 per unit. Find the cost function in terms of p.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs. 20 per unit. Find the revenue function in terms of p.
EASY
12th ICSE
IMPORTANT
The demand x of a commodity in terms of price p is given by x=19(245-7p). The average cost is Rs.20 per unit. Find the profit function in terms of p