EASY
6th ICSE
IMPORTANT
Earn 100

The quarterly tuition fee for class 6 in a school is 13,500. What will be the fee for seven months?

Important Questions on The Unitary Method

EASY
6th ICSE
IMPORTANT
The cost of 10 pencils is 25 and the cost of 5 chart papers is 10. How much money will you need to buy 5 pencils and 7 chart papers? 
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
The railway fare for 3 adults from New Delhi to Bengaluru is 8880. What is the cost of such tickets for 5 adults?
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
If 11 containers of the same size contain 231 L of oil, how much oil will be there in 15 such containers?
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
A labourer earns 5400 in 12 days. How much will he earn in 7 days? In how many days will he earn 9450?
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
7 identical packets of pulses weigh 840 g. How many packets weigh 600 g?
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
A bottling machine fills 500 bottles in 15 minutes. How many bottles will it fill in 48 minutes?
EASY
6th ICSE
IMPORTANT
A television set consumes 6 units of electricity in 4 hours. How many units will it consume in 14 hours?