HARD
Earn 100

Using a Price List
Item Price in (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Aruna is going for shopping. She has only 20 with her. Can she buy all the things in her shopping list?

Shopping list includes

Potato 12kg
Pumpkin 2 kg
Carrot 14kg

Important Questions on Halves and Quarters

HARD

Bhajan went to buy bricks. The price was given for one thousand bricks. The prices were also different for different types of bricks.

Old bricks 1200 for one thousand bricks
New bricks from Intapur 1800 for one thousand bricks
New bricks from Brickabad 2000 for one thousand bricks

Bhajan decided to buy the new bricks from Brickabad. He bought three thousand bricks. How much did he pay?
MEDIUM

Asiam wants a pencil. It costs  2. He gives a one-rupee coin, one half-rupee coin and one quarter-rupee coin. Is it enough?

EASY

Diameter is the line of symmetry of a circle.

EASY
Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 60
Basmati rice 100

Find the price of half Kg sugar?

HARD
Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
What is the price of 34 kg of potatoes?
MEDIUM

Kaumudhi buys 12 kg tea powder for  90. How much would 1 kg tea powder cost?

If the required answer is k, then write the value of k.

MEDIUM

His friend Ammu also came to buy things. She bought 1 kilogram, of chilli and 1 kilogram, of onion.

How much must she pay?

Which notes and coins can she give?

 Price list
Items Price per kg
Rice 35
Mung 35
Chilli 75
Onion 34
Salt 10
Vermicelli 35
Sugar 31
Nuts 60
HARD
Using a Price List
Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Keerthi is going for shopping. She has only 20 with her. Can she buy all the things in her shopping list?

Shopping list includes

Potato 12kg
Pumpkin 2 kg
Carrot 14kg
HARD
Using a Price List
Item Price in (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Which costs more :- 12kg of onions or 14kg of carrots?

HARD

Complete the bill.

                                           Rahameth Grossery shop           TIN:22448567539

                                              Basavanahalli

No: 63                                                                                      Date: 10-12-2013

Name of the consumer: Umesh

                                            Cash Receipt

Sl.no Details Quantity Cost() Total amount()
1 Tur Dal 1 kg 80.00  
2 Sugar 2 kg 36.00 72.00
3 Rice 2 kg 54.00 108.00
      Total  

In words:

                                                                                                             Signature

Terms and conditions

Cash will not be returned.

Goods once sold will not be taken back.

 

MEDIUM
Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 52
Basmati rice 100
 Which costs more :- 12kg of sugar or 14kg of maida?
MEDIUM
A company gives x% dividends on its 60 shares, whereas the return on the investment in these shares is x+3%. If the market value of each share is  50, then find the value of x.
MEDIUM

If Kamudhi buys 14 kg of Chilli powder for  40, How much would 1 kg chilli powder cost?

If the required answer is of the form k, then write the value of k.

EASY
Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 60
Basmati rice 100

Find the price of one-quarter kg of wheat flour?

HARD
Using a Price List
Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
 Which costs more :- 12kg of onions or 14kg of carrots?
EASY
The price of 1kg tomatoes cost 8. How much does 12kg of tomatoes cost?
EASY
Cotyledons are also called-
HARD
Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
What is the price of 34 kg of potatoes?(Write the final answer in number with out rupee symbol)
HARD

Observe the price list given.

Sl.no Details Quantity Cost()
1 Tur dal 1 kg 70.00
2 Sugar 1 kg 32.00
3 Gram dal 1 kg 60.00
4 Moong dal 1 kg 95.00
5 Urad dal 1 kg 70.00
6 Rava 1 kg 28.00
7 Joggery 1 kg 50.00
8 Coriander 1 kg 120.00

The details of the items purchased by Gowramma from Ahmed's shop on 27-01-2014 is given next.

Gram dal 1 kg, Tur dal 2 kg, Rava 2 kg, Sugar 1 kg

Observe the price list from the shop and prepare a bill.

MEDIUM

Ravi wants a pencil. It costs 2. He gives a one-rupee coin, one half-rupee coin and one quarter-rupee coin. Is it enough?