EASY
Earn 100

Which is the heavier?

50% studentsanswered this correctly

Important Questions on How Heavy? How Light?

MEDIUM
The cost of 100 g of cashew nuts is â‚¹ 50. Find the cost (in â‚¹) of cashew nuts weighting 500 g.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 2 kg rice.
MEDIUM
The cost of 100 g of cashew nuts is â‚¹ 50. Find the cost (in â‚¹) of cashew nuts weighting 50 g.
MEDIUM
The cost of 100 g of cashew nuts is â‚¹ 50. Find the cost (in â‚¹) of cashew nuts weighting 200 g.
HARD

Solve the given puzzle:

Question Image

 

 

MEDIUM
The cost of 100 g of cashew nuts is â‚¹ 50. Find the cost (in â‚¹) of cashew nuts weighting 1 kg.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 10 kg rice.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 400 g rice.
HARD

All oranges have equal weight. The two papayas have the same weight. The weights in the first and second balances are equal.

How many oranges balance the weight in the third?

Question Image

EASY

Munna is heavier/lighter than Munni and Aslam together?

Question Image

MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 200 g rice.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 600 g rice.
HARD

Solve the following puzzle.

If one bunch of red flowers is represented by Question Image, Blue flowers by Question Image and yellow flowers by Question Image.

The weights of bunches of different types of flowers is shown below:

Question Image + Question Image + Question Image =60 g

Question Image + Question Image + Question Image =30 g

Question Image - Question ImageQuestion Image =3 g

Question Image + Question Image + Question Image =?

 

MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 500 g rice.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 4 kg rice.
MEDIUM
If 1 kg of rice costs â‚¹ 20, find the cost (in ₹) of 100 g rice.