NCERT Solutions for Chapter: Halves and Quarters, Exercise 6: Using a Price List

Author:NCERT

NCERT Mathematics Solutions for Exercise - NCERT Solutions for Chapter: Halves and Quarters, Exercise 6: Using a Price List

Attempt the practice questions on Chapter 9: Halves and Quarters, Exercise 6: Using a Price List with hints and solutions to strengthen your understanding. MATH-MAGIC Book 4 Textbook in Mathematics for Class IV solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.

Questions from NCERT Solutions for Chapter: Halves and Quarters, Exercise 6: Using a Price List with Hints & Solutions

MEDIUM
4th CBSE
IMPORTANT

Item Price in  (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

If the 12 kg of tomatoes is  k, then find the value of k.

HARD
4th CBSE
IMPORTANT

Using a Price List

Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
 Which costs more :- 12kg of onions or 14kg of carrots?

HARD
4th CBSE
IMPORTANT

Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
What is the price of 34 kg of potatoes?(Write the final answer in number with out rupee symbol)

HARD
4th CBSE
IMPORTANT

Using a Price List

Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Keerthi is going for shopping. She has only 20 with her. Can she buy all the things in her shopping list?

Shopping list includes

Potato 12kg
Pumpkin 2 kg
Carrot 14kg