Willey Exam Expert Solutions for Chapter: Mock Test - SBI PO, Exercise 1: SBI PO Prelims-Set 1
Willey Exam Expert Quantitative Aptitude, Reasoning, English, General Awareness Solutions for Exercise - Willey Exam Expert Solutions for Chapter: Mock Test - SBI PO, Exercise 1: SBI PO Prelims-Set 1
Attempt the practice questions on Chapter 5: Mock Test - SBI PO, Exercise 1: SBI PO Prelims-Set 1 with hints and solutions to strengthen your understanding. Solved Papers and Mock Tests for Bank PO Exams solutions are prepared by Experienced Embibe Experts.
Questions from Willey Exam Expert Solutions for Chapter: Mock Test - SBI PO, Exercise 1: SBI PO Prelims-Set 1 with Hints & Solutions
A and B are two partners and they have invested and in business. After one year A received as his share of profit out of the total profit of including his certain commission on total profit since he is a working partner and the rest of profit is received by B. What is the commission of A as a percentage of the total profit?

The ratio of ages of Keshav and Saurabh is and that of Keshav and Hari is . If sum of ages of all the three is years, what is Saurabh's age?

A long train moving with speed of crosses a platform in . A man crosses the same platform in . What is the speed of the man(in )?

A committee of students is to be chosen from boys and girls. What is the probability that the committee has exactly girls?

An oil refinery takes of crude oil as input and after refining for gives certain amount of output oil . This can be sold in the market at a profit of . If this oil is further refined for it gives oil . This can be sold at a profit of . Output and input ratio at both the stages is . The maximum amount that can be earned from of crude input is:

In a school, there are students, out of whom are girls. Each girl's monthly fee is and each boy's monthly fee is more than that of a girl. What is the total monthly fee of girls and boys together?

The cost of of apples is equal to the cost of of rice. The cost of of flour equals the cost of of rice. The cost of each kg of flour is . Find the total cost of of apples, of rice and of flour?

A garden is long and wide.There is a path wide outside the garden along its sides. If the path is to be constructed with square marble tiles , What is the number of tiles required to cover a path?
