Bill and Cash Memo
Bill and Cash Memo: Overview
This topic explains concepts such as Bill Amount, Rate Chart, Unit Rate, Cash Memo, etc.
Important Questions on Bill and Cash Memo
The following are the items bought by Raju.
Stationery shop | ||||
Bill No. Date: | ||||
S.No | Items | Rate | Quantity | Price (in ) |
Hero pens | ||||
Erasers | ||||
Sketch packets | ||||
Total amount |
What is the name of the shop

The following are the items bought by Raju. Fill the blank using the given cash memo.
Stationery shop | ||||
Bill No. Date: | ||||
S.No | Items | Rate | Quantity | Price (in ) |
Hero pens | ||||
Erasers | ||||
Sketch packets | ||||
Total amount |
The bill number is _____

The following are the items bought by Raju. Answer the question using the given cash memo.
Stationery shop | ||||
Bill No. Date: | ||||
S.No | Items | Rate | Quantity | Price (in ) |
Pens | ||||
Erasers | ||||
Sketch packets | ||||
Total amount |
What is the date of the bill

The following are the items bought by Raju. Answer the question using the given cash memo.
Stationery shop | ||||
Bill No. Date: | ||||
S.No | Items | Rate | Quantity | Price (in ) |
Pens | ||||
Erasers | ||||
Sketch packets | ||||
Total amount |
What is the total amount of money to be paid (Write the answer in decimal format without rupee symbol)

The following are the items eaten by Raju and his family. Fill the blank using the given cash memo.
Hotel foods |
Bill No. Date: |
S.No | Food items | Quantity(in Nos) | Price (in) |
Idly | |||
Masala vadai | |||
Poori | |||
Total amount |
Total number of items eaten _____.

Complete the given cash memo and find the total amount to be paid.
Feel good garments. |
Bill No. Date: |
S.No | Items | Rate | Quantity | Price (in ) |
Shirts | ||||
Saree | ||||
jeans | ||||
Towel | ||||
Shawl | ||||

If Bikram Khuntia has , after buying all the given products, the money left with him is _____.

On what date Bikram Khuntia buy those products?


The total cost of all the items is _____.

Write the cash memo number.

The rate chart of different items are shown below
Items | Cost of each item |
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
The total cost of toffees and ice-cream is _____.

The rate chart of different items are shown below
Items | Cost of each item |
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
What is the total cost of eraser and cupcake in rupees?

The rate chart of different items are shown below
Items | Cost of each item |
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
If we have , we can buy a doll.

The rate chart of different items are shown below
Items | Cost of each item |
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
Which items can we buy in ?

The rate chart of different items are shown below
Items | Cost of each item |
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
The total cost of eraser and pencil is _____.

The cost of chocolate is . The cost of chocolate is _____.

If you can buy books for 4 online, find the unit rate of a book.

If a video game store sells old games for , find the unit rate of a video game.

If we buy bags of bananas for , find the unit rate of a bag of bananas.
