Price List

IMPORTANT

Price List: Overview

This Topic covers sub-topics such as Using a Price List and Word Problems on Price List

Important Questions on Price List

MEDIUM
IMPORTANT

Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 52
Basmati rice 100
 Which costs more :- 12kg of sugar or 14kg of maida?

EASY
IMPORTANT

Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 60
Basmati rice 100

Find the price of one-quarter kg of wheat flour?

EASY
IMPORTANT

Item Price in  (per kg)
Sugar 20
Salt 35
Wheat flour 40
Maida 60
Basmati rice 100

Find the price of half Kg sugar?

MEDIUM
IMPORTANT

Ravi wants a pencil. It costs 2. He gives a one-rupee coin, one half-rupee coin and one quarter-rupee coin. Is it enough?

HARD
IMPORTANT

Item Price in Rs (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4
What is the price of 34 kg of potatoes?

HARD
IMPORTANT

Using a Price List

Item Price in (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Aruna is going for shopping. She has only 20 with her. Can she buy all the things in her shopping list?

Shopping list includes

Potato 12kg
Pumpkin 2 kg
Carrot 14kg

HARD
IMPORTANT

Using a Price List

Item Price in (per kg)
Tomato 8
Potato 12
Onion 10
Carrot 16
Pumpkin 4

 Which costs more :- 12kg of onions or 14kg of carrots?

MEDIUM
IMPORTANT

Asiam wants a pencil. It costs  2. He gives a one-rupee coin, one half-rupee coin and one quarter-rupee coin. Is it enough?

EASY
IMPORTANT

The price of 1kg tomatoes cost 8. How much does 12kg of tomatoes cost?

MEDIUM
IMPORTANT

If Kamudhi buys 14 kg of Chilli powder for  40, How much would 1 kg chilli powder cost?

If the required answer is of the form k, then write the value of k.

MEDIUM
IMPORTANT

Kaumudhi buys 12 kg tea powder for  90. How much would 1 kg tea powder cost?

If the required answer is k, then write the value of k.

HARD
IMPORTANT

Observe the price list given.

Sl.no Details Quantity Cost()
1 Tur dal 1 kg 70.00
2 Sugar 1 kg 32.00
3 Gram dal 1 kg 60.00
4 Moong dal 1 kg 95.00
5 Urad dal 1 kg 70.00
6 Rava 1 kg 28.00
7 Joggery 1 kg 50.00
8 Coriander 1 kg 120.00

The details of the items purchased by Gowramma from Ahmed's shop on 27-01-2014 is given next.

Gram dal 1 kg, Tur dal 2 kg, Rava 2 kg, Sugar 1 kg

Observe the price list from the shop and prepare a bill.

HARD
IMPORTANT

Complete the bill.

                                           Rahameth Grossery shop           TIN:22448567539

                                              Basavanahalli

No: 63                                                                                      Date: 10-12-2013

Name of the consumer: Umesh

                                            Cash Receipt

Sl.no Details Quantity Cost() Total amount()
1 Tur Dal 1 kg 80.00  
2 Sugar 2 kg 36.00 72.00
3 Rice 2 kg 54.00 108.00
      Total  

In words:

                                                                                                             Signature

Terms and conditions

Cash will not be returned.

Goods once sold will not be taken back.