Unitary Method
Unitary Method: Overview
This topic covers concepts, such as, Unitary Method, Deducing Unitary Method from Proportions, Importance of Unitary Method & Solving Word Problems on Unitary Method etc.
Important Questions on Unitary Method
Amount of rice(kg) | Price(rupees) |
If the answer is rupees, then write the value in the given box.

people start digging a pond. They decide to finish the work in days. But as people have fallen ill, how long will it take to finish the work?

Length(m) | Price(rupees) |
If the answer is rupees, then write the value in the given box.

Amount of land(bigha) | Time(days) |
If the answer is days, then write the value in the given box.

Amount of cloth(m) | Price (Rs) |
If the answer is Rs, then write the value in the given box.

persons take days to make a machine. If the work has to be finished in days, then how many people will be needed?

A goods train travels km in min. If the goods train travels at the same speed, how much time will take to reach a distance of km?

Murshid is going to his maternal uncle's place in a bus. If the speed of the bus is , he will take hours to reach. But the bus is going at a speed of . How much time will he need to reach?

In a hostel there were students. Food to be consumed by these students in days was stored. But then, new students came to stay at the hostel. Now how many days will the food last for them?

In my locality people have taken days to clean the irrigation canal. How many days would have been needed if people had worked on cleaning it?

ploughs are needed to till a piece of land in days. How many days will be needed to till the land with plough?

persons take days to repair a road. How many people will be needed to repair the road in day?

people have taken days to clean the village pond. How many days would person take to clean that pond?

How many days will person take to consume the amount of food that people consume in days?

ploughs are needed to till a piece of land in days. How many days will be needed to till the same piece of land with plough?

We need to build walls all around our house. workers were employed to do the job. These workers will take days to build the walls. But only worker joins. The rest didn't turn up. Then in how many days the work will finish?

Yasin buys of tea for . How much tea can she buy for ?

Pranab gives as fare to travel in bus. How far can he travel, paying a fare of ?

Nazia has . She pays to buy biscuits. How many biscuits can she buy with ?

For of sugar can be bought. What is the cost of of sugar?
