Buy and Sell

IMPORTANT

Buy and Sell: Overview

This Topic covers sub-topics such as Purchase Quantity, Sale Price of an Item, Profit or Loss on Sale, Unit Quantity of the Product, Price of Unit Quantity, Purchase and Sale of Objects and, Cost Price of an Item

Important Questions on Buy and Sell

MEDIUM
IMPORTANT

Look at the amounts and numbers given below. Three of them can be used to make a multiplication sentence. Three of them can also make an addition sentence. Three can be used to make a subtraction sentence and three can make a division sentence. When you look for solutions, you can use each number or amount of money more than once.

$1.25, 5, $5.50, $6.25$2, 75c, $3, 4

MEDIUM
IMPORTANT

Imagine you were responsible for buying some of the everyday things for your family with just $20 a week. Which of these items would you buy? Your working out must show that you have spent exactly $20.

Bread - $2.80 Juice - $3.40 Milk - $2.10 Ice-cream - $2.10
Dog food - $2.90 Tea - $4.95 Butter - $2.05 Sweets - $1.90
Coffee - $4.95 Toothpaste - $2.10 Cereal - $4.10  

MEDIUM
IMPORTANT

Two furniture shops are selling the same tables and chairs. One shows the price without GST. The other shows the price including GST.
Fill in the amounts to see which shop has the better price for a table and four chairs.

Write the cost in terms of Dollars.

Furniture World
Item Quantity Unit Price Cost
Table 1 $120.00  
Chairs 4 $20.00  
Price of goods       
GST 10%  
Total:  

 

Furniture For You
Item Quantity Unit Price Cost
Table 1 $130.00  
Chairs 4 $21.50  
Total Price of good             
(including GST)  

 

HARD
IMPORTANT

Fill the gaps to show what the receipt would have looked like if Year 5 had bought 100 spoons, and 100 bowls. Write the cost in terms of Dollars.

Pete's Plastics
Item Quantity Unit Price Cost
Spoons 100 5c  
Cups 100 20c  
Total price of goods      
GST 10%  
Total:  

MEDIUM
IMPORTANT

Flora's Fruit Shop send the fruit, along with an invoice to show how much Year 5 owe.

Complete the table and write the total price of all the fruits.

                                                 Flora's fruits
Description Quantity Price per kg Cost
Apples 5 kg $4.00 $20.00
Pears 5 kg $1.50  
Oranges 5 kg $3.00  
Bananas 5 kg $2.00  
Grapes 2.5 kg $10.00  
Total cost of all fruits                                              

MEDIUM
IMPORTANT

Flora's Fruit Shop send the fruit, along with an invoice to show how much Year 5 owe.

Write the cost for each type of fruit.

                                                 Flora's fruits
Description Quantity Price per kg Cost
Apples 5 kg $4.00 $20.00
Pears 5 kg $1.50  
Oranges 5 kg $3.00  
Bananas 5 kg $2.00  
Grapes 2.5 kg $10.00  

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 need to spend less on the fruit. They decide to buy only 2.5 kg of grapes. How much does 2.5 kg of grapes cost? Write the answer in terms of dollars.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

HARD
IMPORTANT

Year 5 need to spend less on the fruit. They decide to buy only 2.5 kg of grapes. Circle the following that describes 2.5 kg of grapes compared to 5 kg apples.

50%   a quarter     a half     0.5     0.75     25%

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 want to make a profit of at least $50, so they don't want to spend more than $100. If they buy 5 kg of each fruit, how much over their budget are they? Write the answer in terms of dollars.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

HARD
IMPORTANT

Flora's Fruit Shop offers a 10% discount if Year 5 buy 10 kg of each fruit. What would be the new price of the fruit? Write the answer in terms of dollar.

Question Image  

HARD
IMPORTANT

Flora's Fruit Shop offers a 10% discount if Year 5 buy 10 kg of each fruit. What would be the discount? Write the answer in terms of dollar.

Question Image 

MEDIUM
IMPORTANT

Flora's Fruit Shop offers a 10% discount if Year 5 buy 10 kg of each fruit. What would be the total price before discount if Year 5 bought 10 kg of each fruit?

Question Image   

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought 5 kg of each fruit.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought 500 g of each fruit.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought 2 kg of each fruit.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

MEDIUM
IMPORTANT

Year 5 decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought 1 kg of each fruit.

Name of the fruit Cost of fruit per Kg
Grapes $10
Oranges $3
Bananas $2
Pears $2.50
Apples $4

HARD
IMPORTANT

The price of an article is  9350, which includes VAT at 10%. Find how much less a customer pays for the article, if the VAT on the article decreases by 3%.

MEDIUM
IMPORTANT

Geeta bought 5 watches for 805 and sold three of them for 182 each and two of them for 138 each. Did Geeta make profit or did he incur a loss?

EASY
IMPORTANT

Suresh sold a fan for 895 at a loss of 52. What was the cost price of the fan in ?

EASY
IMPORTANT

A shopkeeper bought a sack of rice for 1250 and sold it at a profit of 75. What was its selling price in ?