Unitary Method
Unitary Method: Overview
This Topic covers sub-topics such as Unitary Method, Solving Word Problems on Unitary Method, Deducing Unitary Method from Proportions and, Importance of Unitary Method
Important Questions on Unitary Method
If cost of dozen bananas is , the cost of apple is and cost of mango is. Find the total amount spent on bananas, apples and mangoes .

Tower has some flats with bedrooms and some with bedrooms. Three-fourth of the flats have bedrooms and the rest have bedrooms. The total number of bedrooms is . How many two-bedroom flats are there in tower ?

In a box there were glass jars. boxes of such type were delivered to Mr. Sharma. In boxes, half of the jars were broken. How many jars in good condition were delivered to Mr.Sharma?

The monthly income of Shoba is in months. How much will she earn in months.

A chair costs and a table costs . If a housewife purchased a certain number of chairs and two tables for , find the number of chairs purchased?

There is of sugar. of it is packed into one packet. How many packets can be made?

A class has 40 students. Every student contributed ₹ to the class fund. of the total fund was used by the class to buy prizes for a Mathematics quiz. How much money does the class fund have left?

If a dozen bananas cost, then how many bananas can be bought for ?

The capacity of tanker is litre. So what will be the capacity of tankers?

A vendor sold litre of milk on Monday at per litre. He sold litre on tuesday at per litre. Find the amount of sale made by him during these two days.

The cost of of rope is . Find the cost of one of rope in .

A woodcutter took minutes to make pieces of a block of wood. If he needs minutes to make such pieces, find .

Amount of salt in sea water is approximately 3.5 $ \times {10}^{4}$ ppm. PPM stands for parts per million.
For example, 1 ppm of salt means 1 g of salt in $ {10}^{6}$ g of water.
Which of these gives the weight of salt in 200ml of sea water?
(Note: Consider 1L of sea water as 1 kg)

The quarterly school fee in a Vidyalaya for class is . What will be the fee for six months? If the answer is , then write the value of in the answer box.

A woman worker earns in months. In months she will earn . Find the value of

There are two taps opening into a tank. If only the first tap is opened, the tank fills in . If only the second tap is opened, it takes to fill the tank. If only the first tap is opened, what fraction of the tank would be filled in one minute?

The cost of dozen bananas is . How many bananas can be purchased for ?
